Reklama

Dajcie mi się nacieszyć

Dajcie mi się nacieszyć

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Przed laty, może więcej niż dziesięciu, zgadaliśmy się z kolegą krytykiem na temat naszych poglądów. Ja prezentowałem stanowisko, powiedzmy, centrowe, on – młodszy ode mnie o dwie dekady – mocno lewicowe.
J

Jego lewicowość nie ograniczała się bynajmniej do spraw obyczajowych, był zwolennikiem głębokich zmian w całej strukturze (społecznej, ekonomicznej, politycznej). Ja mówiłem o potrzebie uzgadniania różnych stanowisk, wypracowywania kompromisów, on – że nadszedł czas działania i że w przedłużających się dyskusjach gubi się istota sprawy. „Dajcie mi się nacieszyć pluralizmem – powiedziałem w końcu. – Przez całe lata żyłem w państwie, gdzie obowiązywał tylko jeden pogląd, jedna prawda”. Pokiwał głową ze zrozumieniem, ale – o ile wiem – pozostał przy swoim zdaniu.

Podobne rozmowy prowadziłem później z młodymi konserwatystami. Oni również chcieli przede wszystkim zmian, nie pluralizmu. Nie negowali wartości różnych punktów widzenia, ale uważali, że państwo, aby było silne, musi odwoływać się do czytelnego wzoru, do wyrazistej tożsamości. Demokracja – owszem, ale tylko wtedy, gdy...

4201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]