Reklama

Czyje to kości?

Czyje to kości?

25.11.2013
Czyta się kilka minut
W mieście Inta, w Republice Komi, syn postawił ojcu krzyż z tabliczką: „Józef Dziengielewski. Zmarł w 1941 roku”. Wylały wody gruntowe, cmentarz znikł pod jeziorem. Został tylko ten krzyż. W wielu innych miejscach nie ma nawet krzyża.
Łódź, którą zesłaniec Ludwik Kulbaka przewoził ludzi w Chakasji (na południe od Kraju Krasnojarskiego); zdjęcie z lat 50. Zdjęcie z wystawy w Petersburgu / ZBIORY RODZINY KULBAKÓW
W

W Rosji czasem jedno wspom­nienie powoduje, że odkrywa się cmentarz. Kolejny. Katyń i Miednoje – dwie wielkie nekropolie, a dziś także symbole represji sowieckich wobec Polaków, zbudowane w latach 90. – to wierzchołek góry lodowej. Tymczasem takich anonimowych cmentarzy jak w Incie, w Republice Komi, są w Rosji setki.
WYSTAWA W PETERSBURGU
Jak je odnaleźć? Projekt rosyjskiego Memoriału i polskiego konsulatu w Petersburgu ma właśnie na celu dotarcie do tych miejsc, ich dokumentację i ocalenie od zapomnienia. Memoriał i konsulat opracowały wystawę na temat polskich miejsc pamięci – sowieckich obozów pracy, do których trafiali Polacy, zsyłek, miejsc kaźni. Dziś wystawa jest eksponowana w Muzeum Politycznej Historii Rosji w Petersburgu. Na planszach widzimy fotografie miejsc, „zdobyte” dzięki staraniom Janusza Kobrynia ze Związku Sybiraków w Bystrzycy...

7530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]