Reklama

Czy myśleć dalej - i o czym?

Czy myśleć dalej - i o czym?

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Jeden z autorów sierpniowego numeru “Znaku", prof. Janusz Weiner, włączając się w dyskusję zainicjowaną przez dwóch młodych fizyków, Aleksandra Wittlina i Karola Życzkowskiego, na temat kondycji nauki polskiej, kończy swoje uwagi dobitnie: “(…) ponieważ nie jestem politykiem, którego czas półtrwania mierzy się długością kadencji, tylko osobą ludzką, której się zdaje, że będzie żyć wiecznie, bardzo się martwię tym, że brak dalekowzrocznej polityki naukowej państwa pcha nas w kierunku cywilizacyjnej zapaści".
O

Oba artykuły zasługują oczywiście na uważną lekturę, a nie tylko na wzmiankę reklamującą. Zapewne rozwinie się też dalsza rozmowa na ten temat między odpowiedzialnymi pracownikami nauki, ale to zakończenie zabrzmiało mi jak akord zgodny z niedawno przeczytanym w “Gazecie Wyborczej" materiałem o “zmierzchu miesięczników". Ich kondycja słabnie - ostrzega Robert Ostaszewski. Nawet najciekawsze i najpoważniejsze przestają wychodzić albo przekształcają się w kwartalniki. Nie ma żadnej przemyślanej pomocy ze strony Ministerstwa Kultury, jakby nikt tam nie rozumiał, że społeczeństwu nie ma prawa wystarczyć rosnąca seria tabloidów i programów telewizyjnych.

Dlaczego jednak adresować niepokój i pretensje tylko do władzy? Gdzie właściwie są mądrzy Polacy? Przestają czytać cokolwiek co trochę dłuższe i nie tak od razu łatwe? Nie czują potrzeby obcowania z myślą,...

4155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]