Reklama

Ładowanie...

Wiery Jelinek cierpliwość i pewność

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Jarmiła Wiera Jelinek, magister teologii, została pierwszą w Polsce kobietą-pastorem. Ordynacji, czyli wprowadzenia w urząd duchownego, dokonał w drugą niedzielę września w Zelowie (łódzkie) biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego ks. Marek Izdebski.
Pastor Wiera Jelinek
"

"Nasz Kościół zrobił wielki krok naprzód w stronę bardziej otwartej służby Panu - mówił biskup. - Dokonuję tej ordynacji ze wzruszeniem, bo wiem, jak wiele cierpliwości wykazałaś, czekając na tę chwilę i ile towarzyszyło Ci niepewności".

Nowa pani pastor (z domu Smetana) urodziła się 43 lata temu w Zelowie, w rodzinie ewangelicko-reformowanej, o tradycjach wyznania braci czeskich. “Moje miasteczko stworzyli emigranci, którzy z przyczyn religijnych musieli opuścić swą ojczyznę, czyli tereny obecnych Czech i Moraw" - wspomina. Po maturze chciała zdawać na medycynę, ale oblała egzaminy. Może (także) dlatego, że o to modlił się... jej przyszły mąż. Mirosław Jelinek, dziś proboszcz zelowskiej parafii, miał nadzieję, że Wiera pójdzie na teologię i będzie mu potem pomagać w prowadzeniu parafii.

Wszędzie, ale nie w Polsce

...
10705

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]