Reklama

Czy kobieta jest wyjątkowa

Czy kobieta jest wyjątkowa

30.07.2012
Czyta się kilka minut
Joanna Petry Mroczkowska pisze, że w dokumentach kościelnych męskość wciąż pozostaje punktem odniesienia dla kobiecości, jej normą i wzorem.
W

W książce „Feminizm – antyfeminizm. Kobieta w Kościele” Joanna Petry Mroczkowska nie kryje sympatii do umiarkowanego feminizmu. Pomija natomiast temat święceń kapłańskich kobiet (poświęca mu zaledwie jeden akapit). Czy w ten sposób wychodzi naprzeciw żądaniu Jana Pawła II, by nie podejmować debaty w materii, co do której Kościół nie wypowiedział się „ostatecznie”?

DOKTRYNALNY BEŁKOT

Mimo wszystko treść tego akapitu daje do myślenia i dowodzi teologicznego kunsztu autorki (znanej czytelnikom m.in. z „Niepokornych świętych” i wielu artykułów o miejscu kobiet w Kościele), która pisze m.in.: „Przeciwnicy nawet drobnego przełamania tradycji i wprowadzenia praktyki, na którą jest zgoda w teorii, uważają, iż dopuszczenie kobiet do ważnych stanowisk i posługi liturgicznej wzmocni argument za ich święceniami. Można jednak przyjąć, że jeśli obecneteologiczne...

8675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]