Reklama

Czy katolik może ćwiczyć?

Czy katolik może ćwiczyć?

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Tak, mówią jedni, jeśli traktuje zajęcia z jogi tylko jako ćwiczenia fizyczne. Nie, ostrzegają inni, gdyż fizyczne aspekty jogi są tak ściśle splecione z obcą chrześcijaństwu religijną filozofią, że ćwiczenie jogi będzie miało zawsze wymiar duchowy.
D

Duchowy – a zatem prawdopodobnie okultystyczny, diabelski, a na pewno niszczący dla wiary chrześcijańskiej.
Obydwie odpowiedzi są bardzo wątpliwe.
Trudno rozstrzygnąć, czy da się jogę sprowadzić wyłącznie do neutralnej duchowo gimnastyki. Pytanie jest bowiem nieprecyzyjne: „joga” to pojęcie wieloznaczne. Płynie stąd pierwszy wniosek: każdy, kto ćwiczy (lub ma zamiar ćwiczyć) jogę, powinien dokładnie się przyjrzeć, z jaką szkołą się spotyka.
Na podstawie tego, co mówią nam ks. Pereira oraz polscy instruktorzy tej praktyki (patrz tekst Anny Goc i Marcina Żyły), prawdopodobny wydaje się wniosek, że ćwicząc autentyczną jogę, nie sposób całkowicie oddzielić aspektu fizycznego od duchowego. To wcale nie oznacza, że ćwiczenie musi być dla katolika szkodliwe. Wręcz przeciwnie.
Joga wywodzi się z religijno-filozoficznych tradycji Indii (zwanych potocznie i w dużym...

3837

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]