Reklama

Czwarta Hiszpania

Czwarta Hiszpania

z Madrytu
11.05.2003
Czyta się kilka minut
„Papież przybywa, aby Cię zobaczyć” - można było przeczytać na plakatach zapowiadających V pielgrzymkę Jana Pawła II do Hiszpanii. Papież przybył i zobaczył kraj, który niegdyś był synonimem wierności Kościołowi i katolickiej tradycji, a dziś jest w dużym stopniu zsekularyzowany. Dlatego na motto wizyty wybrano słowa Jezusa: „Będziecie moimi świadkami”.
K

Kim jest świadek? W języku kościelnym to ten, kto własnym życiem daje świadectwo o Chrystusie. Jednak istnieje też inne, bliższe potocznemu językowi znaczenie słowa „świadek”. Takie właśnie znaczenie odczytać mogła grupa głuchoniemej młodzieży, zajmująca centralny sektor tuż przed ołtarzem-sceną podczas spotkania Jana Pawła II z młodymi na podmadryckim lotnisku Cuatro Vientos („Cztery wiatry”), w sobotę 3 maja. Ilekroć tego wieczora padało hiszpańskie słowo „testigos” („świadkowie”), tłumacz na język migowy wskazywał palcem na jedno, a następnie drugie oko. Bo świadek, zanim zacznie świadczyć, musi dostrzec świat i ludzi takimi, jakimi są naprawdę. Musi dostrzec i zrozumieć, zanim złoży innym świadectwo z tego, co zobaczył.

Trzy Hiszpanie

Zwykło się mówić, że istniały i nadal istnieją „dwie Hiszpanie”: jedna jest lewicująca albo wręcz anarchizująca, z...

13891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]