Reklama

Czeski film

Czeski film

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Czy ktoś coś wie? Trwający w Czechach od miesięcy kryzys polityczny wszedł niby w kolejny etap: okazuje się, że przedterminowe wybory może w końcu będą. Ale... czy coś zmienią? Ostatni rząd - szczęściarz! - miał przewagę jednego głosu. Projekt już-już-większościowego rządu centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) z chadecją (KDU-ČSL) i Zielonymi upadł dawno. Desygnowany na premiera Mirek Topolánek (ODS) zdobył w minionym tygodniu dla swego gabinetu 96 głosów - potrzebne było minimum 101. Jakiś sukces to jest: Topolánek zyskał pełne poparcie Zielonych i szerokie poparcie chadeków. Z drugiej strony: po co zwracał się do posłów, wiedząc, że wotum zaufania nie uzyska? Tak samo zresztą, jak przy pierwszym podejściu. Okazuje się, że każdy z rządowych wariantów musiałby być choćby tolerowany przez opozycyjnych socjalistów. Lider ODS pokazuje: staramy się, ale z Jiřím Paroubkiem (byłym premierem i szefem socjaldemokratów; ČSSD) dogadać się nie da. Paroubek podkreśla swoje "konstruktywne podejście", ale rządu ODS poprzeć nie chce.
I

I tak to się toczy od czerwcowych wyborów, radykalnie zmniejszając zaufanie do klasy politycznej. Problem w tym, że choć socjaliści (którzy w czerwcu utracili władzę) zostawili gospodarkę w niezłym stanie, to ktoś musi przejąć odpowiedzialność za cięcia, konieczne także ze względu na przygotowania do wprowadzenia euro; w stanie niepewności trwa służba zdrowia, trzeba zająć się systemem emerytalnym. Pat polityczny oznacza, że Czechy tracą szansę na przeprowadzenie reform w warunkach obecnej koniunktury gospodarczej.

Ambitny Paroubek niechętnie żegnał się z władzą. Ale czy w grę wchodzą tylko emocje? Może chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której trzeba będzie "wyprowadzić z getta" komunistów (KSČM), z którymi teraz niby nikt nie rozmawia, ale polityczne interesy robią wszyscy? W razie zbliżenia z komunistami Paroubek musiałby liczyć się z wrogością mediów i...

1246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]