Reklama

Czech ćpa, Polak zarabia

Czech ćpa, Polak zarabia

24.08.2010
Czyta się kilka minut
- Polskie leki z pseudoefedryną są w Czechach masowo przerabiane na metamfetaminę. Coraz częściej słychać głosy, że efektem naszych obostrzeń w sprzedaży jest wzbogacenie aptek polskich oraz spadek obrotów czeskich - mówi "Tygodnikowi" dyrektor czeskiego Krajowego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.
S

Sprawę zwiększonej sprzedaży leków zawierających pseudoefedrynę, używanych, poza przeznaczeniem medycznym, także do produkcji narkotyków, jako studencki "dopalacz" przed sesją czy środek wspomagający odchudzanie - opisaliśmy na łamach "TP" tydzień temu. Dzięki informatorowi z branży farmaceutycznej uzyskaliśmy dane o jednej z aptek w Karpaczu, która w ciągu kilku miesięcy zakupiła u hurtownika co najmniej sto kilkadziesiąt tysięcy opakowań leku sudafed - jednego z dwóch na polskim rynku, w którym pseudoefedryna jest jedyną substancją czynną. Przypadek Karpacza nie jest odosobniony: wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne prowadzą w ostatnich miesiącach coraz więcej postępowań sprawdzających, podejrzewając apteki o zabroniony w Polsce proceder hurtowej sprzedaży leków.

Z informacji badającej rynek farmaceutyczny IMS Health wynika, że sprzedaż sudafedu wzrosła...

5001

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]