Reklama

Ładowanie...

Czech ćpa, Polak zarabia

24.08.2010
Czyta się kilka minut
- Polskie leki z pseudoefedryną są w Czechach masowo przerabiane na metamfetaminę. Coraz częściej słychać głosy, że efektem naszych obostrzeń w sprzedaży jest wzbogacenie aptek polskich oraz spadek obrotów czeskich - mówi "Tygodnikowi" dyrektor czeskiego Krajowego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.
S

Sprawę zwiększonej sprzedaży leków zawierających pseudoefedrynę, używanych, poza przeznaczeniem medycznym, także do produkcji narkotyków, jako studencki "dopalacz" przed sesją czy środek wspomagający odchudzanie - opisaliśmy na łamach "TP" tydzień temu. Dzięki informatorowi z branży farmaceutycznej uzyskaliśmy dane o jednej z aptek w Karpaczu, która w ciągu kilku miesięcy zakupiła u hurtownika co najmniej sto kilkadziesiąt tysięcy opakowań leku sudafed - jednego z dwóch na polskim rynku, w którym pseudoefedryna jest jedyną substancją czynną. Przypadek Karpacza nie jest odosobniony: wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne prowadzą w ostatnich miesiącach coraz więcej postępowań sprawdzających, podejrzewając apteki o zabroniony w Polsce proceder hurtowej sprzedaży leków.

Z informacji badającej rynek farmaceutyczny IMS Health wynika, że sprzedaż sudafedu wzrosła...

5001

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]