Reklama

Czasu wszyscy mamy tyle samo

31.05.2011
Czyta się kilka minut
Chory zweryfikuje u wolontariusza wszystkie jego pychy i nadęcia, ściągnie z głów każdą aureolę i udawaną maskę. Gdy siądziesz przy jego łóżku - zobaczy wszystko.
N

Na piętrze schody kierują wprost na kaplicę w szerokiej wnęce głównego korytarza, dostępną zawsze i dla wszystkich. Nikt tu nie chciał, aby idąc do Pana Boga, trzeba się było jeszcze trudzić jakimiś drzwiami. Po obu stronach - oddziały, w sumie trzydzieści łóżek. Przestronnie, czysto, cicho. Można by nawet powiedzieć: przyjemnie.

Spotykają się tu, czasem bezczelnie na siebie zachodząc: ludzkie dostojeństwo i fizyczność do bólu; ten świat tutaj i tamten poza; coś, co zostaje, i wszystko, co odchodzi. Nie ma zwykłej ciszy, lecz panuje pokój. Gdzieś tu krąży śmierć, choć więcej jest uczuć.

Te zaś roznoszą wolontariusze. W różnym wieku, z odmiennym doświadczeniem. Kiedy przechodzą korytarzem (czy to tylko złudzenie, że chodzą zawsze pod ścianą, że mają swój własny, cichy rytm kroków?), wracają z wymiany pampersów, wydają kolację albo odprowadzają...

10818

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]