Reklama

Czeka nas przewrót kopernikański XXI wieku

Czeka nas przewrót kopernikański XXI wieku

10.09.2008
Czyta się kilka minut
Eksperyment planowany od 24 lat, ważniejszy od lądowania człowieka na Księżycu, właśnie ruszył. Do 27-kilometrowego pierścienia Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) wprowadzono pierwszą wiązkę protonów. W CERN był Michał P. Heller, autor bloga Tygodnika pt. Świat: jak to działa?
Wielki Zderzacz Hadronów - symulacja zderzenia w detektorze Atlas /fot. CERN
"

"Dzisiaj, 10 września 2008 roku być może rozpoczęła się nowa era w historii ludzkości, porównywalna rangą z lądowaniem misji Apollo 11 na Księżycu, a może nawet ważniejsza (cóż, Księżyc to tylko Księżyc). Najbliższy rok pokaże, czy eksperyment będzie przełomowy. Potencjalne odkrycia to tzw. cząstka Higgsa, supersymetria, egzotyczne cząstki, mini czarne dziury, dodatkowe wymiary. Brzmi ekscytująco. Pomyślmy: w przeciągu następnych dwunastu miesięcy może się okazać, że nasz świat oprócz czasu i trzech wymiarów przestrzennych składa się jeszcze z dodatkowych sześciu, o czym do tej pory nie mieliśmy pojęcia. To byłby przewrót kopernikański XXI wieku" - pisze Michał P. Heller.

Przeczytaj całą relację z CERN na blogu młodych naukowców

Przeczytaj artykuł prof. Krzysztofa Fiałkowskiego o Wielkim Zderzaczu Hadronów (TP 17/08)

Zobacz Tygodnikowy blog młodych naukowców "Świat: Jak to działa?"

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]