Reklama

Czas na to, co najważniejsze

Czas na to, co najważniejsze

06.10.2009
Czyta się kilka minut
Irlandzkie "tak" dla traktatu lizbońskiego kończy pozimnowojenny etap w historii europejskiej integracji.
B

Był to czas politycznej i geograficznej ekspansji Wspólnot, której towarzyszył proces wewnętrznych dostosowań: reformy instytucji i zmiany układu sił między państwami. Jeśli prezydent Czech złoży podpis pod dokumentem wynegocjowanym w Lizbonie dwa lata temu, członkowie Unii będą w końcu mogli zająć się tym, do czego Unia została stworzona: niesieniem stabilności, dobrobytu i bezpieczeństwa w Europie i poza nią. Tylko czy zechcą? Brak "Lizbony" był wygodnym pretekstem nie tylko do omijania niewygodnych problemów (jak przyszłość rozszerzenia czy rywalizacja w polityce zagranicznej), ale i sposobem dla realizacji interesów narodowych bez oglądania się na dobro wspólne. Naiwnością byłoby oczekiwanie, że teraz wszystko się zmieni.

Ostatnie kilka lat to okres między, z jednej strony, największym rozszerzeniem Unii a najgłębszym kryzysem finansowym i gospodarczym z ...

1627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]