Reklama

Czas na nowość

Czas na nowość

19.10.2014
Czyta się kilka minut
Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej: Sądecko-Gorlickie może konkurować ze swoimi atrakcyjnymi sąsiadami, stanowić dla przyjeżdżających alternatywę wobec Podhala i Krakowa.
Leszek Zegzda, prezes MOT
M

MARCIN ŻYŁA: Dlaczego warto odwiedzić okolice Gorlic i Nowego Sącza?
LESZEK ZEGZDA: To dwie atrakcyjne krainy, mające dużo wspólnych atutów, dzięki czemu możemy je promować jako jedną turystyczną destynację. Turystyka, tak jak wiele innych dziedzin, podlega modom – wybierając miejsca do odpoczynku, ludzie szukają nowości. Wtedy swoje „pięć minut” mają regiony o dużym potencjale turystycznym, który dotąd nie był dostatecznie wykorzystany, najczęściej z powodu braku odpowiedniej promocji. Sądecko-Gorlickie, z bogatą tradycją, skarbami folkloru, kuchni i pięknymi krajobrazami, z pewnością może konkurować ze swoimi sąsiadami: to alternatywa dla zatłoczonego Podhala czy metropolitarnego Krakowa.
Promocja regionu odbywa się w ramach projektu dofinansowanego ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. Na czym on polega?
Podczas realizacji projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” MOT odpowiada za promocję tzw. subregionu. Projekt realizowany jest w partnerstwie z powiatami gorlickim i nowosądeckim oraz z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego jako jego liderem. Dzięki środkom szwajcarskim prowadzimy działania standardowe, takie jak prezentacja na targach, ale również akcje ambientowe, np. w biurowcach krakowskich lub w sieci kin. Towarzyszy temu kampania w mediach. Powstał też specjalny portal internetowy.
Prawie każdy słyszał o Łemkach. Jednak na terenie, o którym rozmawiamy, mieszkają też przedstawiciele innych grup etnicznych.
Położenie subregionu gorlicko-sądeckiego na pograniczu różnych kultur czyni z wielokulturowości walor doceniany przez turystów. Ziemie te zamieszkują też Lachowie Sądeccy, Górale Sądeccy – zwani Białymi, w odróżnieniu od Czarnych Górali znad Popradu. Kultura Łemków, wrośnięta w pejzaż Beskidu Niskiego, wiąże się z Zagrodą Maziarską we wsi Łosie, a wraz z nią ze „Szlakiem przemysłu naftowego”. Na uwagę zasługują też Pogórzanie. Ich kulturę reprezentują obiekty zgromadzone w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Ostatnio widzimy odradzanie się pogórzańskich tradycji: w Stróżach, Bobowej czy Korzennej powstają np. zespoły regionalne.
Około miliona turystów odwiedza rocznie „Szlak architektury drewnianej”. Czym wyróżniają się drewniane kościoły i cerkwie w Małopolsce?
Zarządzany przez MOT „Szlak architektury drewnianej” to marszruta o długości 1,5 tys. km i z 253 drewnianymi zabytkami po drodze. Do szlaku należy osiem obiektów wpisanych na listę UNESCO, z czego sześć położonych jest w subregionie sądecko-gorlickim. Są to kościółki w Sękowej i Binarowej oraz cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Ponad 40 obiektów, na co dzień zamkniętych, udostępniamy w sezonie do zwiedzania. We wnętrzach niektórych organizujemy koncerty z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”. „Szlakiem architektury drewnianej” odbywają się też rajdy rowerowe.
W maju 2015 r. przypada 100. rocznica bitwy gorlickiej. Czego mogą się spodziewać odwiedzający w tym czasie Gorlice?
Zapraszamy ich do wędrówki „Szlakiem frontu wschodniego I wojny światowej”, utworzonego na mocy porozumienia ośmiu województw, m.in. Małopolski. Tędy lubi chadzać historia, jej świadkami są zabytkowe cmentarze – dzieła cenionych architektów – oraz pola bitewne i twierdze. Towarzyszy im pamięć o tych, którzy tu ginęli przed stuleciem, o przedstawicielach wielu narodów Europy.
Nadchodzi zima – co wtedy ma do zaoferowania region Nowego Sącza i Gorlic?
Spośród 60 stacji narciarskich Małopolski ponad 10 znajduje się właśnie tutaj. Wystarczy wspomnieć Krynicę-Zdrój, Rytro, Wierchomlę, Muszynę, Tylicz i Magurę Małastowską. Atrakcyjność tych ośrodków zwiększa bliskość uzdrowisk. Oprócz tras zjazdowych karierę robią trasy do narciarstwa biegowego wokół Krynicy, w Ptaszkowej, w okolicach Obidzy koło Piwnicznej oraz „Śnieżne trasy przez lasy” w sołectwie Krzywa niedaleko Sękowej. Pojawiają się też innowacje: dzięki finansowaniu z projektu szwajcarskiego zakupiono w Rytrze urządzenia do treningu narciarskiego „na sucho” oraz do nauki jazdy dla dzieci. Organizujemy plebiscyty na najlepszą stację narciarską. W Ogólnopolskich Inauguracjach Sezonu Zimowego w Małopolsce bierze udział minister sportu i turystyki. Za kilka tygodni nowy sezon otworzymy na Sądecczyźnie – prawdopodobnie na Jaworzynie Krynickiej. Zapraszamy!

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]