Reklama

Ładowanie...

Czas na kontrkulturę

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Ku peryferiom spycha nas mentalność elit, a nie zbyt wolno zmieniające się postawy społeczeństwa.
K

Konserwatyzm nie jest dziś hegemonem, ale także nie można go nazwać ideologicznym wyrazem społecznego status quo. Nie jest to sytuacja dla polskiego konserwatyzmu wyjątkowa. Nie powinna też budzić poczucia słabości. Polska polityka toczy się bowiem poza działaniem nurtów intelektualnych, jest zredukowana do najprostszych odruchów.

Społeczeństwo odpoczywa od poważniejszych sporów kulturowych, pozwala, by dojrzewały one na marginesach. Elity pogodziły się jakoś z populistycznym imperatywem - rezygnując z wpływu na media, redukując standardy edukacyjne, godząc się ze statusem europejskich peryferii. W sferze politycznej wystarczy im pasywna polityka PO, blokująca powrót nie tylko PiS, ale jakiegokolwiek "szarpania cuglami".

Konserwatyzm instytucjonalny nie pasuje do tych czasów, może liczyć jedynie na jakieś kolejne ożywienie, które dość...

13510

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]