Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Czas kolekcjonerów

Czas kolekcjonerów

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Zbieranie sztuki bywa snobizmem, lokatą kapitału, budowaniem wizerunku firmy. Bywa jednak tak, że samo w sobie staje się sztuką. Artysta-kolekcjoner tworzy swoje dzieło latami, jako nigdy nie skończoną historię.
W

W Krakowie minęły się właśnie dwie wystawy jubileuszowe. Pierwsza, bardzo kameralna i wysmakowana, zorganizowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w 90. rocznicę śmierci Feliksa Jasieńskiego "Mangghi", przypomniała o fenomenie kolekcjonera, którego zbiorami do dziś stoi najstarsze w Polsce Muzeum Narodowe. Druga, otwarta niedawno w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, to święto działającej od 20 lat Galerii Starmach.

Jej założyciel, Andrzej Starmach, reprezentuje trochę inny typ kolekcjonera niż Feliks Jasieński - mimo że obydwaj są niekwestionowanymi mistrzami sztuki kolekcjonowania sztuki. Współtwórca Młodej Polski, który wpłynął na artystów tej miary co Wyczółkowski, Fałat czy Stanisławski, zarażając ich japonizmem, był ziemianinem z Kongresówki i do dziś trudno powiedzieć, jak radził sobie finansowo, gromadząc swoje zbiory, obejmujące...

4605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]