Reklama

Czas kolekcjonerów

Czas kolekcjonerów

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Zbieranie sztuki bywa snobizmem, lokatą kapitału, budowaniem wizerunku firmy. Bywa jednak tak, że samo w sobie staje się sztuką. Artysta-kolekcjoner tworzy swoje dzieło latami, jako nigdy nie skończoną historię.
W

W Krakowie minęły się właśnie dwie wystawy jubileuszowe. Pierwsza, bardzo kameralna i wysmakowana, zorganizowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w 90. rocznicę śmierci Feliksa Jasieńskiego "Mangghi", przypomniała o fenomenie kolekcjonera, którego zbiorami do dziś stoi najstarsze w Polsce Muzeum Narodowe. Druga, otwarta niedawno w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, to święto działającej od 20 lat Galerii Starmach.

Jej założyciel, Andrzej Starmach, reprezentuje trochę inny typ kolekcjonera niż Feliks Jasieński - mimo że obydwaj są niekwestionowanymi mistrzami sztuki kolekcjonowania sztuki. Współtwórca Młodej Polski, który wpłynął na artystów tej miary co Wyczółkowski, Fałat czy Stanisławski, zarażając ich japonizmem, był ziemianinem z Kongresówki i do dziś trudno powiedzieć, jak radził sobie finansowo, gromadząc swoje zbiory, obejmujące...

4605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]