Reklama

Czarne słońce Bator

Czarne słońce Bator

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Przy okazji premiery nowej książki (recenzujemy ją w dziale Kultura) Joanna Bator udzieliła „Gazecie Wyborczej” obszernego wywiadu.
Kalina Błażejowska
Kalina Błażejowska
O

Opowiada w nim m.in. o swojej depresji: „Znam blask czarnego słońca, ale aż do jesieni 2013 r. nigdy właściwie nie znalazłam się tak blisko granicy, za którą jest już kliniczna choroba zabijająca codziennie więcej ludzi niż wypadki drogowe. Przypuszczam, że mam gen depresji (…). Aż w końcu depresja pokazała mi na chwilę swoją prawdziwą twarz”. Później mówi, że poradziła sobie sama, bo zażywanie leków byłoby dla niej „klęską całej wizji siebie”. „Żyjemy w czasach, kiedy każde pierdnięcie duszy jest medykalizowane”, a przecież „w lżejszych formach [depresji] silna osobowość i miłość mogą wystarczyć”. Tak jak wystarczyć może – o tym wspomina wcześniej – bieganie.
Pisarka miesza porządki i pojęcia: depresji endogennej, reaktywnej i zwykłego smutku. Robi to na łamach największej gazety kraju, w którym świadomość zagadnień zdrowia psychicznego jest tak niska, że wielu cierpiących nie...

1429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]