Reklama

Oswajanie depresji

Oswajanie depresji

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Depresja przestaje być w Polsce powodem do wstydu, lecz wciąż dramatycznie mało chorych otrzymuje pomoc.
il. Joanna Rusinek
P

Pan powinien iść do psychiatry!” – brzmi stały motyw kłótni naszych polityków. Używanie rozpoznań psychiatrycznych jako obelg, sugerowanie przeciwnikom zaburzeń, wzajemne wysyłanie się do psychiatry – to charakterystyczne elementy ich repertuaru.

Taka forma dyskryminacji nazywa się z angielskiego „sanizm”.

Choć wzrasta u nas wrażliwość na wypowiedzi homofobiczne, seksistowskie czy rasistowskie, to na sanizm jest wciąż przyzwolenie. Także wśród dziennikarzy prowadzących wywiady ze stosującymi go politykami. Nic więc dziwnego, że gdy jeden z posłów zgłasza pomysł, żeby kandydaci na parlamentarzystów byli obowiązkowo poddawani badaniom psychiatrycznym, sonda na stronie tabloidu „Fakt” daje temu pomysłowi 98 proc. poparcia. Nikomu nie przeszkadza, że podane w materiale uzasadnienie – „Skoro wiemy, jak niebezpieczny może być niezrównoważony kierowca, to ile szkód może...

16284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"A także informacje o niezwykle ważnym projekcie – stworzeniu ogólnopolskiego centrum dla osób w stanie kryzysu psychicznego" Czy taki telefon już nie istniał i nie został zlikwidowany? Ten nowy projekt ma go zastąpić?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]