Reklama

Cyrankiewicz u rzeźnika

Cyrankiewicz u rzeźnika

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Holenderski fotograf w szarej, gomułkowskiej Polsce potrafił zauważyć iście paryską elegancję i beztroskę.
D

Do tego wydanego w Holandii albumu nie dotrze w Polsce najbardziej nawet wytrwały szperacz księgarsko-antykwaryczny starego stylu: ta pozycja dostępna jest niemal wyłącznie w hurtowniach internetowych. Trzeba mieć sporo szczęścia - np. kolegę z pracy, w moim przypadku dyrektora artystycznego "TP", który pewnego dnia powiedział tajemniczo: "Masz tu prezent. Zaskoczy cię".

Guma czy cukierek? Prezent rzeczywiście zaskakuje - w obydwu znaczeniach tego słowa. Choć w pierwszej chwili raczej rozśmiesza. Jak wielu innych, "obwąchiwanie" książki rozpoczynam zazwyczaj od końca. A w spisie zdjęć składających się na obraz czterech polskich miast - stworzony przez Petera Schumachera, holenderskiego fotografa, który w 1963 r. przyjechał w krótkie odwiedziny do polskiego przyjaciela (dziś profesora UJ, specjalisty od języków Wschodu) - najpierw rzuca się w oczy podpis: "...

5781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]