Reklama

Cyrankiewicz u rzeźnika

Cyrankiewicz u rzeźnika

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Holenderski fotograf w szarej, gomułkowskiej Polsce potrafił zauważyć iście paryską elegancję i beztroskę.
D

Do tego wydanego w Holandii albumu nie dotrze w Polsce najbardziej nawet wytrwały szperacz księgarsko-antykwaryczny starego stylu: ta pozycja dostępna jest niemal wyłącznie w hurtowniach internetowych. Trzeba mieć sporo szczęścia - np. kolegę z pracy, w moim przypadku dyrektora artystycznego "TP", który pewnego dnia powiedział tajemniczo: "Masz tu prezent. Zaskoczy cię".

Guma czy cukierek? Prezent rzeczywiście zaskakuje - w obydwu znaczeniach tego słowa. Choć w pierwszej chwili raczej rozśmiesza. Jak wielu innych, "obwąchiwanie" książki rozpoczynam zazwyczaj od końca. A w spisie zdjęć składających się na obraz czterech polskich miast - stworzony przez Petera Schumachera, holenderskiego fotografa, który w 1963 r. przyjechał w krótkie odwiedziny do polskiego przyjaciela (dziś profesora UJ, specjalisty od języków Wschodu) - najpierw rzuca się w oczy podpis: "...

5781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]