Reklama

Cyberwojna z Kościołem

Cyberwojna z Kościołem

26.04.2021
Czyta się kilka minut
Watykan znalazł się na celowniku hakerów. Do jego obrony zaprzęgnięto ekspertów i sztuczną inteligencję.
Papież Franciszek podczas audiencji w Bibliotece Apostolskiej. Watykan, 30 grudnia 2020 r. VATICAN / REUTERS / FORUM
M

Mail wyglądał całkiem zwyczajnie. Adresatem był prałat Javier Corona Herrera, szef watykańskiej misji w Hongkongu, de facto watykański przedstawiciel w Chinach. „Ojciec Święty ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Biskupa Josepha Ma Zhongmu i przesyła płynące z głębi serca kondolencje dla kleru i wiernych Diecezji Yinchuam/Ningxia”. Kondolencje, z załączoną prośbą o rozesłanie do odpowiednich władz kościelnych, były podpisane przez człowieka numer dwa w Watykanie, sekretarza stanu kard. Pietro Parolina. O ile nadesłane 14 maja 2020 r. kondolencje wyglądały standardowo, to ich prawdziwa zawartość, ukryta przed oczami czytelników, była nie tylko nietypowa, ale i bardzo niebezpieczna.

To hakerska klasyka – tak zwany atak phishingowy, w którym pozornie autentyczna wiadomość ukrywa złośliwe oprogramowanie. Zawierający kondolencje plik był tylko obudową, koniem trojańskim...

10141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

a ja mam takie wrażenie, że nie tyle na hakerów celowniku co na garnuszku u Belzebuba Watykan jest, i to już od dawna,

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]