Reklama

Ładowanie...

Codziennie nowy front

Codziennie nowy front

z Lipska
26.04.2021
Czyta się kilka minut
W

W środku trzeciej fali epidemii, która dotyka także Niemcy, lista zarzutów i żądań pod adresem rządu Angeli Merkel robi się coraz dłuższa.

W minionym tygodniu ponad 50 popularnych aktorek i aktorów umieściło w sieci krótkie nagrania. „Zamknijcie wszystko”, „Chcemy się jeszcze bardziej bać”, „Posiadanie innego zdania jest takie niesolidarne” – to niektóre z prześmiewczych haseł, jakie rozpętały ogólnokrajową dyskusję wokół niekonsekwentnych działań rządu, kolejnych miesięcy pod znakiem lockdownu, ale i wolności słowa. Równocześnie na ulicach wielu miast skrajna lewica protestowała przeciw wprowadzonej właśnie godzinie policyjnej. „Wirus nie wychodzi w nocy na spacer, tylko idzie rano pracować” – brzmiało hasło demonstrantów, którzy przy okazji epidemii chcą rozprawić się z kapitalizmem i zamknąć wielkie fabryki.

Co rusz pojawia się nowy front. Zaszczepieni chcą więcej praw, niezaszczepieni przestrzegają przed dyskryminacją, a kraje związkowe nie chcą jedynie posłusznie wykonywać instrukcji z Berlina. Epidemiczny stres społeczny obciąża rządzącą koalicję chadeków i SPD, a wspiera opozycyjnych Zielonych – sondaże dają im szansę na zwycięstwo we wrześniowych wyborach (o kampanii w Niemczech napiszemy w kolejnym numerze „TP”). ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz mieszkający w Niemczech i specjalizujący się w tematyce niemieckiej. W przeszłości pracował jako korespondent dla „Dziennika Gazety Prawnej” i Polskiej Agencji Prasowej. Od 2020...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]