Reklama

Codziennie nowy front

Codziennie nowy front

z Lipska
26.04.2021
Czyta się kilka minut
W

W środku trzeciej fali epidemii, która dotyka także Niemcy, lista zarzutów i żądań pod adresem rządu Angeli Merkel robi się coraz dłuższa.

W minionym tygodniu ponad 50 popularnych aktorek i aktorów umieściło w sieci krótkie nagrania. „Zamknijcie wszystko”, „Chcemy się jeszcze bardziej bać”, „Posiadanie innego zdania jest takie niesolidarne” – to niektóre z prześmiewczych haseł, jakie rozpętały ogólnokrajową dyskusję wokół niekonsekwentnych działań rządu, kolejnych miesięcy pod znakiem lockdownu, ale i wolności słowa. Równocześnie na ulicach wielu miast skrajna lewica protestowała przeciw wprowadzonej właśnie godzinie policyjnej. „Wirus nie wychodzi w nocy na spacer, tylko idzie rano pracować” – brzmiało hasło demonstrantów, którzy przy okazji epidemii chcą rozprawić się z kapitalizmem i zamknąć wielkie fabryki.

Co rusz pojawia się nowy front. Zaszczepieni chcą więcej praw, niezaszczepieni przestrzegają przed dyskryminacją, a kraje związkowe nie chcą jedynie posłusznie wykonywać instrukcji z Berlina. Epidemiczny stres społeczny obciąża rządzącą koalicję chadeków i SPD, a wspiera opozycyjnych Zielonych – sondaże dają im szansę na zwycięstwo we wrześniowych wyborach (o kampanii w Niemczech napiszemy w kolejnym numerze „TP”). ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]