Reklama

Co się stało z naszą klasą?

Co się stało z naszą klasą?

27.01.2006
Czyta się kilka minut
Tytuł dawnej piosenki Jacka Kaczmarskiego wraca jak refren akompaniujący awanturom politycznym ostatnich paru tygodni. I brzmi nieodparcie szyderczo, zgrzytem o wiele dotkliwszym jeszcze niż sama piosenka, w innym przecież czasie śpiewana. Wystarczy wsłuchać się przez chwilę w zgiełk nieustannie płynący z tamtych przestrzeni: to okładanie się słowami z niebywałą rozrzutnością, nie miarkowaną żadnym poczuciem proporcji użytej mowy do wydarzeń, które ma ona opisać albo osądzić.
R

Reguła wydaje się prosta: żadne słowo nie jest dość jaskrawe i dosadne, by zdzielić nim przeciwnika. A kiedy odpowiada przeciwnik, zawsze krzywdzi, zawsze nadużywa wolności wypowiedzi.

Podobno podczas spotkania liderów Platformy Obywatelskiej z Prezydentem Kaczyńskim na biurku tego ostatniego leżała teczka z prasowymi wycinkami z medialnych wystąpień członków PO i służyła za corpus delicti. A to już wiem na pewno: pierwszy termin spotkania został przez Prezydenta odwołany (w ostatniej chwili) jako sankcja za jedno barwne i dosadne, ale bynajmniej nie znieważające zdanie polityka tejże partii wypowiedziane w którejś relacji radiowej. Uznano je za "nielicujące z godnością urzędu prezydenckiego". Tak więc kaliber pocisku może być powiększany dowolnie, według uznania i potrzeb chwili, i z semantyczną zawartością samych słów mieć może związek całkiem luźny....

3522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]