Reklama

Ładowanie...

Łobuz z Krowodrzy

14.11.2022
Czyta się kilka minut
Prawie 80 lat leżały w depozycie – najpierw obozowym, potem archiwalnym. Właśnie wróciły do rodziny ich właściciela, więźnia Auschwitz.
Zegarek omega przekazany odnalezionemu krewnemu Stanisława Króla, więźnia Auschwitz. Kraków, 3 listopada 2022 r. Fot. ROBERT STELMACH / MATERIAŁY PRASOWE AROLSON ARCHIVES
Z

Zachowanie: odpowiednie. Religia: bardzo dobry. Język polski, śpiew: dostateczny. Roboty (tj. zajęcia praktyczne): bardzo dobry. To fragment „zawiadomienia szkolnego” Stanisława Króla z roku 1924/25.

Sprzedana butelka. Jedna, druga, setna. Pierwsze pieniądze. Czy wystarczy na ramę? Kolejne butelki, stosy butelek. Z tego po kolei: manetka, siodełko, widelec, piasta. Korba, sztyca, opony. I tak dalej. Kawałek po kawałku. Byle do celu. Taki jest Staszek. Osiemnaście miesięcy później wjeżdża na podwórko przy ulicy Mazowieckiej w Krakowie skonstruowanym przez siebie rowerem.

Wypucowana kolarka lśni na zdjęciu zrobionym 12 października 1930 r. w Pieskowej Skale. Trzech młodzieniaszków pod krawatem, w sportowych garniturach i kaszkietach, pozuje na tle zamku i Maczugi Herkulesa. Stanisław ma wówczas 19 lat. Za dwa dni zda egzamin na czeladnika i dostanie świadectwo ukończenia...

17376

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]