Reklama

Co dwie wody to nie jedna

Co dwie wody to nie jedna

07.02.2022
Czyta się kilka minut
C

Czy w rzeczywistości woda nie jest jedną cieczą, ale mieszaniną dwóch cieczy o różnych cechach fizycznych, wynikających z różnego grupowania się cząsteczek H2O? Ta zaskakująca teoria, wysunięta 30 lat temu w celu wyjaśnienia nietypowych właściwości wody na tle innych cieczy, właśnie uzyskała silne potwierdzenie eksperymentalne.

Pozornie rzecz wydaje się prosta: aby wykazać, że mamy do czynienia z mieszaniną dwóch typów (tzw. „faz”) pewnej cieczy, wystarczy tak dobrać ciśnienie i temperaturę, aby zaobserwować całkowitą przemianę jednego typu w drugi. Tyle że według wspomnianej teorii przemiana taka zachodziłaby w temperaturach poniżej minus 100 st. Celsjusza, w których woda po prostu zamarza.

Ten problem udało się przezwyciężyć fizykochemikowi Yoshibaru Suzukiemu, który aby powstrzymać błyskawiczne zamarzanie wody, rozpuścił w niej trehalozę – substancję wykorzystywaną m.in. przez owady do ochrony przed mrozem. Zaobserwowana przez niego przemiana dobrze pasuje do modeli teoretycznych i jeśli jego wyniki się utrzymają, będą mieć implikacje od biologii po planetologię, a także zastosowanie w kriokonserwacji.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]