Co dalej z Unią, czyli „Biała księga”

Ogłoszona miesiąc temu „Biała księga w sprawie przyszłości Europy” zawiera możliwe scenariusze dalszej integracji.

03.04.2017

Czyta się kilka minut

Do końca roku parlamenty, miasta i regiony Europy mają nadsyłać do nich uwagi. Na podstawie tych głosów, podczas grudniowego szczytu Rady Europejskiej, zostanie uzgodniona nowa strategia Unii, którą mogłyby zaakceptować wszystkie państwa członkowskie.

„Ważny status Europy rozmija się z obecnymi realiami: globalna rola Europy maleje, w miarę jak rośnie liczba ludności w innych częściach świata” – pisze w „Białej księdze” Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Jak sprostać nowym wyzwaniom? Oto pięć możliwych wizji przyszłości wspólnej Europy:

„Kontynuacja, czyli pozytywny program reform”. Zakłada, tak jak do tej pory, wspólną integrację. Jej priorytety mają być regularnie aktualizowane, zaś problemy rozwiązywane na bieżąco, czemu będzie towarzyszyć przyjmowanie odpowiednich przepisów.

„Nic poza jednolitym rynkiem”. Przewiduje, że Unia skoncentruje się na pogłębianiu niektórych kluczowych aspektów wspólnego rynku. O takich kwestiach jak migracja, bezpieczeństwo czy obronność państwa członkowskie będą decydować same.

„Ci, którzy chcą więcej, robią więcej”. To tzw. Unia wielu prędkości. Scenariusz przewiduje zawiązywanie „koalicji chętnych”, mających na celu współpracę w takich dziedzinach jak np. obronność, bezpieczeństwo wewnętrzne czy polityka społeczna.

„Robić mniej, ale efektywniej”. Integracja ograniczona do wybranych obszarów. W tych dziedzinach Unia działa jednak skuteczniej: bezpośrednio wdraża i egzekwuje wspólne decyzje, tak jak ma to miejsce dzisiaj np. w nadzorze bankowym.

„Robić wspólnie znacznie więcej”. Scenariusz zakłada, że państwa członkowskie zdecydują się scedować na Unię więcej uprawnień, zasobów i decyzji we wszystkich dziedzinach. W rezultacie współpraca między państwami członkowskimi pójdzie dalej niż kiedykolwiek wcześniej. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2017