Reklama

Ciężar wielkiego nazwiska

Ciężar wielkiego nazwiska

17.08.2010
Czyta się kilka minut
W świecie Buddenbrooków rządzi skrupulatna buchalteria - tak w sferze pieniędzy, jak i uczuć. Nawet prokreacja staje się częścią rodzinnego biznesu.
C

Co skłoniło współczesnego niemieckiego reżysera, by sięgnąć po prozę Tomasza Manna? Chciał dostarczyć pokoleniu nieczytających samowystarczalny bryk? Idealna odpowiedź brzmiałaby zapewne inaczej: chciał przenieść na ekran wiecznie żywą prawdę o ludziach, zawartą na stronicach "Buddenbrooków". Wszak historia upadku kupieckiej rodziny z Lubeki to mocno zakorzeniona w swoim czasie (wiek XIX), choć jakże uniwersalna opowieść o sile pieniądza przeciwstawionej słabości ludzkiego charakteru. Dlaczego więc zrealizowany z produkcyjnym rozmachem i dbałością o detal, trwający bite dwie i pół godziny film jest tylko cieniem wielkiej powieści? Tu odpowiedź musi być prosta i bezlitosna: rozlewna epika skurczyła się do rozmiarów anegdoty.

Niby wszystko jest na swoim miejscu. Oglądamy sagę o klanie przedsiębiorców, dla których rodzina ma być równie dobrze prosperującym...

4435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]