Reklama

Chwila prawdy Angeli Merkel

Chwila prawdy Angeli Merkel

29.09.2009
Czyta się kilka minut
Najpierw dobra wiadomość: w minioną niedzielę w Niemczech dokonał się polityczny zwrot i przez następne cztery lata krajem rządzić będzie koalicja partii tradycyjnie zwanych mieszczańskimi: chadeków (CDU/CSU) oraz liberałów (FDP).
A

Angela Merkel pozostanie kanclerzem, chociaż jej formacja, chadecja, utraciła nieco głosów w stosunku do wyniku z roku 2005 - pozostając jednak najsilniejszą frakcją w Bundestagu. O tym, że możliwy będzie czarno-żółty rząd (czarny to zwyczajowy kolor chadeków, a żółty - liberałów), przesądził znakomity wynik FDP. Partia, z którą kanclerz Helmut Kohl współrządził Niemcami przez 16 lat, a która potem balansowała na granicy pięcioprocentowego progu, uzyskała najlepszy wynik wyborczy w swej historii. Z jej pomocą Angela Merkel może wyrwać się z "więzienia kompromisów", jakim była Wielka Koalicja z socjaldemokratami, typowe polityczne "małżeństwo z rozsądku" - i rozpocząć konieczne reformy.

Wszelako właśnie dlatego następne cztery lata wcale nie będą dla Angeli Merkel lżejsze od minionej kadencji. O ile w polityce zagranicznej zmieni się zapewne niewiele, to na...

1886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]