Polityków „chrześcijaństwo” plemienne

Na stronie „Gościa Niedzielnego” ukazał się kuriozalny komentarz. Pan Bartosz Bartczak chwali Trumpa oraz władze Polski, Czech i Węgier za chrześcijańskie wartości w polityce, powołując się na antyimigranckie decyzje rządów wspomnianych krajów. Jako negatywnych bohaterów przedstawia zaś rządy państw Europy Zachodniej, które gotowe są przyjmować uchodźców i imigrantów.

03.02.2017

Czyta się kilka minut

Piotr Sikora / / Fot. Grażyna Makara
Piotr Sikora / / Fot. Grażyna Makara

Komentator „Gościa Niedzielnego” nie wspomina jednak przy tym, że decyzje chwalonych przez niego władz stoją w sprzeczności z tym, co wielokrotnie i z wielkim naciskiem głosi papież Franciszek, ani o tym, że biskupi USA zdecydowanie krytykują Trumpa za jego antyimigrancką politykę. Bartosz Bartczak nie wspomina także o tym, że chwalona przez niego jako chrześcijańska polityka polskiego rządu obejmuje sprzeciw wobec popieranej przez polskich biskupów inicjatywie Caritas, by stworzyć w Polsce korytarze humanitarne dla pewnej liczby uchodźców z Syrii.

Tak więc zdaniem publicysty „Gościa Niedzielnego” mamy dobrych chrześcijan: Trumpa, Orbana, Kaczyńskiego (tudzież Szydło) i Zemana, a po drugiej stronie złych zachodnio-europejskich propagatorów multi-kulti (m.in. głowę Państwa Watykan) i ich ideowych zwolenników w Ameryce, czyli biskupów USA oraz w Polsce – Caritas i popierających jej inicjatywę biskupów polskich. (Wiem, wiem, „Gościa Niedzielnego” nigdy tak wprost o papieżu i biskupach nie napisze, ale – niestety – to właśnie wynika z opublikowanego na jego stronach komentarza).

W kontekście ujawnionej dzisiaj decyzji polskiego rządu, sprzeciwiającej się kolejnej oddolnej inicjatywie – tym razem miasta Sopotu – by przyjąć 10 dzieci z Aleppo, jest bardzo smutne, że najbardziej poczytny tygodnik katolicki w Polsce wspiera nazywanie chrześcijaństwem czegoś, co niewiele ma wspólnego z ewangelicznym nauczaniem Jezusa („Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”), przekazywanym dziś przez papieża Franciszka. „Chrześcijaństwo” do jakiego odwołują się chwalone przez komentatora „Gościa Niedzielnego” rządy, to raczej dość prymitywna religia plemienna, politycznie wykorzystywana dla utrzymania władzy. Albo nawet realizacja pomysłu pewnego rozmówcy Jezusa, który pokazał Mu na pustyni wszystkie królestwa świata i powiedział: „Oddaj mi pokłon, a to wszystko będzie twoje”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.