Reklama

Ładowanie...

Getta dobrobytu

23.05.2015
Czyta się kilka minut
S. Małgorzata Chmielewska: Nie ma wśród nas miejsca dla syryjskich uchodźców, jeśli wartością samą w sobie jest dla nas komfort. Taki świat chcemy stworzyć?
Siostra Małgorzata Chmielewska
Siostra Małgorzata Chmielewska w domu Wspólnoty Chleb Życia. Zochcin k. Opatowa / fot. Piotr Małecki / Napo Images
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Znieczulica?
S. MAŁGORZATA CHMIELEWSKA:
Wolę słowo „obojętność”.

Ona wynika z wychowania?
Raczej braku wychowania. Paradoksalnie, wychowanie w szkole w czasach komunizmu – za którym oczywiście nie tęsknię – było w jakimś sensie wychowaniem do wrażliwości na innych. To obśmiane i kretyńskie prace społeczne, do których byliśmy zmuszani. Gdyby wprowadzić je teraz trochę bardziej sensownie, to może okazałoby się, że wrażliwość młodych ludzi na potrzeby innych byłaby większa.

Jak więc jest dziś?
Wychowujemy do wyścigu szczurów. Od dzieciństwa staramy się, żeby nasze dzieci były lepsze. Masz być lepszy, najlepszy, pierwszy. Nikomu nie przychodzi do...

16066

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]