Reklama

Chrześcijanie, podnieście głowy

Chrześcijanie, podnieście głowy

05.06.2007
Czyta się kilka minut
JACEK MOSKWA: - Europa stała się "ziemią misyjną" - to wiemy. Dechrystianizacja postępuje co najmniej od trzech stuleci, a Pani opisuje ten proces z precyzją i wielką erudycją filozoficzną. Lista winnych jest długa: od Kartezjusza i Rousseau, przez jakobinów i Marksa, po przywódców totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiego. Po drugiej stronie są filozofowie, którzy głosili prymat Ducha nad materią: Giambattista Vico i Hegel, notabene bohaterowie innych Pani książek. Ta ostatnia jednak jest pisana - że zacytujemy tytuł Oriany Fallaci - z wściekłością i dumą. Dlaczego właśnie teraz ten dzwon na trwogę?
R

ROSA ALBERONI: - Uznałam, że we Włoszech i w całej Europie zagrożone są fundamenty naszej cywilizacji. Po pierwsze, od zewnątrz: przez inwazję przedstawicieli innych kultur, przede wszystkim muzułmańskiej i chińskiej. Europejczycy, owszem, powinni ich przyjmować, ale pod warunkiem, że będą oni respektować nasze zwyczaje i naszą religię. Tymczasem we Włoszech zdarza się, że muzułmanin idzie do szpitala i żąda, aby zdjęto ze ściany krucyfiks, który rzekomo obraża jego uczucia religijne. Słychać także protesty przeciwko obecności krzyży w szkołach. Większość Włochów, rzecz jasna, nie chce się na to godzić. Radykalni wyznawcy islamu znajdują jednak sojuszników wśród przedstawicieli radykalnej lewicy, którzy uważają, że drzwi dla imigrantów należy jak najszerzej otworzyć, a my powinniśmy się do nich dostosować.

Z tej strony przychodzi też drugie zagrożenie dla...

12934

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]