Reklama

Ładowanie...

Chrześcijanie, podnieście głowy

05.06.2007
Czyta się kilka minut
JACEK MOSKWA: - Europa stała się "ziemią misyjną" - to wiemy. Dechrystianizacja postępuje co najmniej od trzech stuleci, a Pani opisuje ten proces z precyzją i wielką erudycją filozoficzną. Lista winnych jest długa: od Kartezjusza i Rousseau, przez jakobinów i Marksa, po przywódców totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiego. Po drugiej stronie są filozofowie, którzy głosili prymat Ducha nad materią: Giambattista Vico i Hegel, notabene bohaterowie innych Pani książek. Ta ostatnia jednak jest pisana - że zacytujemy tytuł Oriany Fallaci - z wściekłością i dumą. Dlaczego właśnie teraz ten dzwon na trwogę?
R

ROSA ALBERONI: - Uznałam, że we Włoszech i w całej Europie zagrożone są fundamenty naszej cywilizacji. Po pierwsze, od zewnątrz: przez inwazję przedstawicieli innych kultur, przede wszystkim muzułmańskiej i chińskiej. Europejczycy, owszem, powinni ich przyjmować, ale pod warunkiem, że będą oni respektować nasze zwyczaje i naszą religię. Tymczasem we Włoszech zdarza się, że muzułmanin idzie do szpitala i żąda, aby zdjęto ze ściany krucyfiks, który rzekomo obraża jego uczucia religijne. Słychać także protesty przeciwko obecności krzyży w szkołach. Większość Włochów, rzecz jasna, nie chce się na to godzić. Radykalni wyznawcy islamu znajdują jednak sojuszników wśród przedstawicieli radykalnej lewicy, którzy uważają, że drzwi dla imigrantów należy jak najszerzej otworzyć, a my powinniśmy się do nich dostosować.

Z tej strony przychodzi też drugie zagrożenie dla...

12934

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]