Reklama

Zagadka Barabasza

Zagadka Barabasza

09.04.2017
Czyta się kilka minut
Nie wiem, co bym wtedy krzyczał. Wiem jednak, że jeśli wyjdę ze spotkania z tym człowiekiem wyłącznie z żywioną doń odrazą, przegapię lekcję, której może mi udzielić.
Quentin Massys „Ecce Homo”, przełom XV i XVI w. Fot. AKG / East News
P

Przez lata słuchania w kościołach relacji z przebiegu Męki Pańskiej popełniałem błąd Mela Gibsona: robiłem sobie z tego film. Przerażający i poruszający tak, że wywraca serce na drugą stronę. Zaludniony przez dobrych bohaterów, z którymi się utożsamiałem, i tych złych, do których moja nienawiść rosła z każdym ich obłudnym słowem, z każdym ciosem, z każdym pełnym pogardy wobec skazańca gestem.

Późno zauważyłem, że owe proste ludzkie emocje stały się murem zasłaniającym wstrząsającą prawdę płynącą z opowiadania o egzekucji Jezusa. Tę mianowicie, że nie zabili Go zwyrodnialcy, ale dobrzy, prawi i pobożni ludzie. Kapłani i starsi nie byli wszak żadnym Stalinem czy Wampirem z Bytowa, tylko bronili czystości wiary i trwałości religijnej instytucji. Pluton egzekucyjny wykonywał rozkazy – na tym w końcu opiera się wojsko. Tysiące pielgrzymów spieszących do Jerozolimy na największe...

15253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]