Reklama

Ładowanie...

Bejrucka układanka

08.05.2018
Czyta się kilka minut
Liban, gdzie przeprowadzono właśnie pierwsze od dziewięciu lat wybory powszechne, szczyci się mianem jedynego demokratycznego kraju na Bliskim Wschodzie. Ale zwycięzca wyborów nie obejmuje rządów, a władza może przypaść komuś, kto do parlamentu wprowadzi ledwie garstkę posłów.
Podczas pierwszych od dziewięciu lat wyborów powszechnych w Libanie. Bejrut, 6 maja 2018 r. / Fot. Bilal Hussein / AP/EAST NEWS
Podczas pierwszych od dziewięciu lat wyborów powszechnych w Libanie. Bejrut, 6 maja 2018 r. / Fot. Bilal Hussein / AP/EAST NEWS
W

Wolność libańskich wyborów jest ściśle reglamentowana. Doświadczenia piętnastu lat wojny domowej (1975-1990) sprawiły, że Libańczycy postanowili podzielić miejsca w parlamencie i stanowiska w rządzie tak, by nikt nie poczuł się pominięty czy zepchnięty na margines. Sto dwadzieścia osiem miejsc w parlamencie rozdysponowano sprawiedliwie po połowie między muzułmanów i chrześcijan. Ci pierwsi stanowią nieco ponad połowę 5-milionowej ludności kraju, drudzy – nieco mniej niż połowę. Przypadające im mandaty poselskie wyznawcy obu religii dzielą dodatkowo pomiędzy rozmaite kościoły i odłamy. Chrześcijanie dzielą się miejscami między sobą – maronici mają przyznane 34 mandaty, grekoprawosławni – 14, grekokatolicy – 8, Ormianie (kościół apostolski i katolicki) – 6, protestanci – 1, a przedstawiciele pozostałych sześciu chrześcijańskich kościołów muszą zadowolić się przysługującym im ostatnim,...

4133

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]