Reklama

Chleba i idei

Chleba i idei

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Coś się skończyło, lecz czy coś nowego się zaczęło? Jak się poruszać na dymiącym jeszcze polu po rządach PiS-u? Czy można wzbudzić w sobie entuzjazm dla status quo, głosić świadomą pochwałę nudy, która przebije rozgorzały wokół wilczy głód projektu?
P

Pobieżna choćby obserwacja życia (społeczno-polityczno-medialnego) we Francji po elekcji Sarkozy’ego nie mogła nie przynieść krzepiącego uczucia déj? vu. Podobna gorączka co u nas półtora roku wcześniej, podobna lawina komentarzy, podobnie nagły wzrost zainteresowania tym, co publiczne, i podobne zbiorowe uderzenia prywatnej krwi do głowy. Wśród używanych słów niczym echo powracały "kompletna histeria" (to zwolennicy Sarkozy’ego o postawie jego wrogów) czy "niewyobrażalna hucpa" (to wrogowie Sarkozy’ego o nim i jego dworze).

Nie bez satysfakcji widziałem, jak jeden z moich znajomych (socjalista) po kolacji w większym gronie sprawdzał na google’u przynależność partyjną jej uczestników i sporządzał listę tych, którzy głosowali na Sarko. Przypominały się najlepsze czasy afery Dreyfusa, gdy nawet przy stole nie udawało się utrzymać rodzinnego spokoju.

...
17217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]