Reklama

Cecil poruszył świat

Cecil poruszył świat

03.08.2015
Czyta się kilka minut
Był najsłynniejszym lwem w Zimbabwe, teraz jego śmierć porusza ludzi na Zachodzie.
Z

Zwłoki lwa Cecila odkryto na obrzeżach parku narodowego Hwange na początku lipca; bez głowy i oskórowane. Śledztwo wykazało, że 13-letnie zwierzę, będące ikoną parku, zabił nielegalnie myśliwy z USA: 55-letni Walter Palmer (z zawodu wzięty stomatolog). Przy pomocy lokalnego organizatora safari wywabił lwa z parku i zranił z kuszy, potem zastrzelił i zabrał trofea.
Zimbabwe chce osądzić myśliwego i żąda od USA jego ekstradycji. Śmierć Cecila wywołała oburzenie w Stanach: kilkaset tysięcy osób podpisało petycję do władz, domagając się ekstradycji Palmera. Tymczasem osobne śledztwo podjęły władze USA odpowiedzialne za ochronę zwierząt (US Fish and Wildlife Service). W 2008 r. Palmer został skazany w USA za kłusownictwo; usiłował nielegalnie upolować niedźwiedzia. Teraz w wydanym oświadczeniu myśliwy ubolewa nad śmiercią lwa i twierdzi, że nie miał pojęcia, iż popełnia czyn nielegalny. Przed jego zamkniętym gabinetem demonstranci ustawili pluszowe zwierzęta.
Władze Zimbabwe zakazały polowań na lwy, leopardy i słonie na terenach wokół parku narodowego. Dotąd kraj zarabiał 40 mln dolarów rocznie na licencjach za łowy na tzw. grubego zwierza. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]