Reklama

Cechy kandydata na biskupa

Cechy kandydata na biskupa

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Według papieża dobry kandydat na biskupa to człowiek roztropny, „pasterz bliski ludzi” („wielka głowa niech idzie na uniwersytet”). Kandydat ma być „ojcem, bratem, człowiekiem cichym, cierpliwym i miłosiernym”. Nikt z „mentalnością księcia”.
Fot. Grażyna Makara
M

Ma kochać ubóstwo wewnętrzne, jako wolność dla Pana, ale i zewnętrzne: prostotę i surowy styl życia. Nie nadają się ci, którzy o biskupstwo zabiegają. Biskup ma być oblubieńcem jednego Kościoła lokalnego, a nie rozglądać się wciąż za innym (lepszym). Musi być w nieustannym ruchu: „Pasterze mają iść przed stadem, by wskazywać drogę, iść wśród stada, by podtrzymywać jedność, i iść za stadem, by nikt nie został w tyle, a także dlatego, że samo stado ma dostatecznie dobry węch, by znaleźć drogę” (przemówienie do dyplomatów Stolicy Apostolskiej 21 czerwca).

Papież, choć przyznał, że nie mówi niczego nowego (o wędrowaniu bez trzosa, torby, sandałów już było), to jednak tej sprawie poświęcił ponad połowę przemówienia do watykańskich dyplomatów. Sprawa więc nie straciła na aktualności. Oczywiście, wielu biskupów odpowiada franciszkowym – ewangelicznym kryteriom i nie...

2113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]