Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Cartier-Bresson, malarz

Cartier-Bresson, malarz

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Aparat jest dla mnie szkicownikiem - wyznał przed laty Henri Cartier-Bresson, burząc stereotypowe wyobrażenia. Jest fotografem (jednym z największych w ubiegłym stuleciu), ale także malarzem, rysownikiem, reżyserem. O tej różnorodności zainteresowań - i zależnościach między nimi - przypomniała właśnie obszerna prezentacja jego prac w Paryżu.
W

Wystawa w Bibliotece Narodowej przywołuje początki jego twórczości - studia w latach 20. w pracowni André Lhote’a, artysty łączącego tradycje klasycznej sztuki z niedawnymi eksperymentami kubistów. Doświadczenia okresu nauki sprawiły zapewne, że zawsze zastrzegał, iż jest tylko malarzem. Ale też w tym czasie odkrywał fotografie Martina Munkacsiego i kupił pierwszą leicę. Był jednym z tych, którzy dostrzegli ogromne możliwości tkwiące w aparatach małoobrazkowych, uznawanych dotąd za rodzaj zabawki niegodnej profesjonalistów. Pozwoliły one na robienie zdjęć “z ręki", na szybką dokumentację, dały niemal każdemu możliwość zostania fotografem. Ową pasję do “małych aparatów" Cartier-Bresson będzie dzielił z innymi fotografami urodzonymi, podobnie jak on, na początku XX wieku (m.in. z Kertészem i Brassaďm).

Lata 30. dla Cartier-Bressona to także nauka technik...

6316

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]