Reklama

Ładowanie...

Calvados raz jeszcze

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Erich Maria Remarque: ŁUK TRIUMFALNY - Remarque "stał się pisarzem kultowym w czasach, gdy to pojęcie jeszcze nie istniało" - zauważył kilka lat temu Henryk Dasko.
Z

Zwrócił też uwagę, że autor najsłynniejszej bodaj powieści pacyfistycznej, otwierającej cykl, który dokumentuje losy pokolenia doświadczonego koszmarem pierwszej wojny światowej, jest równocześnie kronikarzem europejskiego wychodźstwa. "Łuk Triumfalny", drugi wielki bestseller Remarque’a, opowiada właśnie o ludziach bez ojczyzny.

Erich Maria Remarque, a właściwie Erich Paul Remark, urodził się w 1898 roku w Osnabrück, w niemieckiej rodzinie o francuskich korzeniach. Po powrocie z frontu pracował jako nauczyciel i dziennikarz sportowy. Debiutował wkrótce po wojnie, jednak dopiero surowy zapis doświadczeń frontowych w "Na Zachodzie bez zmian" (1929) przyniósł mu sukces, i to olbrzymi. W ciągu pierwszego roku w Niemczech sprzedano milion egzemplarzy powieści, a jej amerykańską ekranizację nagrodzono Oscarami. I choć wkrótce po berlińskiej premierze demonstracje...

4248

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]