Reklama

Być sojusznikiem USA

Być sojusznikiem USA

24.06.2008
Czyta się kilka minut
"The New York Times" potwierdził krążące od kilku lat pogłoski, że w Polsce w Szymanach k. Starych Kiejkut po 11 września 2001 r. czynne było amerykańskie tajne więzienie dla terrorystów z Al-Kaidy. Informacje są szczegółowe, a przez to bardziej wiarygodne.
C

Chociaż i bez tego sprawa wyglądała poważnie. Rok temu komisja Rady Europy potwierdziła istnienie tajnych więzień CIA w Polsce i w Rumunii. Polscy politycy nagabywani w tej sprawie konsekwentnie zaprzeczali - zarówno z lewicy, jak i z prawicy.

Więzienia nadzorowane przez CIA są tajne, nie ma więc żadnego powodu, żeby polskie elity polityczne ujawniały tę sprawę. Polska jako bliski sojusznik USA zdecydowała się pomóc Amerykanom w ich walce z Al-Kaidą - polski rząd musiał w tej sprawie podjąć szybką i tajną decyzję.

Ale sprawa dla nas na tym się nie kończy. Chodzi o marginalizowanie poważnej debaty publicznej w Polsce na temat dopuszczalnych metod walki z terroryzmem. Wiadomo, że więzienia CIA są lokalizowane poza terytorium USA po to, by możliwe było drastyczne obniżenie standardu ochrony praw przetrzymywanych w nich więźniów, tortur nie...

1228

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]