Reklama

Kłopotliwy sojusznik

Kłopotliwy sojusznik

10.04.2018
Czyta się kilka minut
Jak po czasach romantycznych wzlotów relacje z USA wracały do normalności – i dokąd zaszły.
Instalacja Piotra Uklańskiego na 74. Paradzie Pułaskiego, 5. Avenue w Nowym Jorku, 2 października 2011 r. ANDRZEJ BOGACZ / FORUM
N

Napadają na nas nieprzyjaciele, dzwonimy do sojuszników po pomoc, ale nikt nie odbiera telefonu – to czarny scenariusz, śniony przez Polaków w koszmarach, który przećwiczyliśmy we wrześniu 1939 r. I dlatego staramy się przez nim na różne sposoby zabezpieczyć. Stąd parcie do NATO po odzyskaniu wolności; stąd po części nawet Unia Europejska; stąd zabiegi, żeby ściągnąć na nasze terytorium żołnierzy, bazę, tarczę antyrakietową – cokolwiek amerykańskiego. Dopiero wtedy będziemy mogli spać spokojnie, że w razie czego podniosą słuchawkę i nie zostawią nas w potrzebie.

Naturalnie jeśli chcemy, by sojusznicy odbierali nasze telefony, to sami powinniśmy odbierać je od nich. Tym dziwniejsze jest to, co zdarzyło się podobno – pierwsza napisała o tym „Rzeczpospolita” – kilka tygodni temu.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson dzwonił do prezydenta Andrzeja Dudy, ale oznajmiono mu, że...

21170

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]