Reklama

Ładowanie...

Budujemy Królestwo Boże. Na ziemi

21.05.2012
Czyta się kilka minut
Podział na zawsze słusznych modernizatorów i zawsze zwariowanych populistów w gruncie rzeczy nie daje wyboru. Ileż można bronić Polski przed Kaczyńskim bez próby usunięcia przyczyn jego popularności?
M

MICHAŁ OLSZEWSKI: Na jakim etapie marszu ku rewolucji znajduje się „Krytyka Polityczna”? SŁAWOMIR SIERAKOWSKI: Według prasy prawicowej tuż-tuż, czyli na etapie zbrojeń [śmiech]. Ale nie jesteśmy rewolucjonistami. Naszą inspiracją jest tradycja inteligencji zaangażowanej, a to nie jest tradycja rewolucyjna. Zapytam więc inaczej: na jakim etapie drogi ku upragnionym zmianom społecznym znajduje się „Krytyka Polityczna”? 10 lat temu wchodziliśmy w rzeczywistość budowaną na przekonaniu, że skończył się czas etyki altruistycznej, a teraz trzeba dla dobra ogółu zaufać etyce małych egoizmów i budować klasę średnią; że tradycyjna inteligencja umarła w 1989 r. Gdy zakładaliśmy „Krytykę”, transformacja już jakiś czas trwała i można było ocenić ją według obietnic z 1989 r.: pluralizmu, dialogu, demokratycznej polityki. Mieliśmy wrażenie, że zamiast dialogu jest...

16358

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]