Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Budowniczy mostów

Budowniczy mostów

07.05.2015
Czyta się kilka minut
Bartoszewski napisał kiedyś, że nie warto żyć za wszelką cenę. To może najważniejsze jego słowa, jakie znam: „Żyć za wszelką cenę to hańba”.
K

Każdy z nas zbiera w życiu inne doświadczenia, zależy to od wielu czynników. Ja zdecydowałem się iść drogą, która komuś może wydać się niezwyczajna. Ale nie jestem z tego powodu jakimś bohaterem. Po prostu miałem możliwość zebrania rozmaitych doświadczeń w sytuacjach ekstremalnych i te doświadczenia chciałbym przekazać dalej”. Tak Władysław Bartoszewski mówił kiedyś o swoim życiu.

W istocie, niemal trudno uwierzyć w to, czego doświadczył. Historia jego życia to historia człowieka co chwila prześladowanego, który jednak – Bogu dzięki – miał szczęście i wyszedł z tego cało. Ale też właśnie dlatego nigdy nie zapomniał, jak wielu innych straciło życie, jak wielu zostało okrutnie zamordowanych, zamęczonych. I wiedział on też, jak „niesłychanie wysokie ryzyko podejmowali ci, którzy decydowali się udzielać pomocy” (jak pisał w książce „Das Warschauer Getto – wie es wirklich war”).

Pozostanie tajemnicą tego życia, jak po wszystkich swoich doświadczeniach nie popadł w zgorzknienie. Gdy go o to pytano, odpowiadał zwykle: „Miałem szczęście, ogromne szczęście. Mimo tego wszystkiego, pozostałem przy życiu. A skoro żyję, znaczy to dla mnie, że muszę pomagać innym”. Tak mówił w książce „Es lohnt sich, anständig zu sein” (pod red. Reinholda Lehmanna). Nie myślał przy tym o zemście, o odwecie, ale zdecydował się przerwać diabelski krąg przemocy. Stał się budowniczym mostów między Polakami a Niemcami. I został też pionierem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-europejskiego.

Co dało mu siły w stawianiu oporu złu? Myślę, że zakorzenienie jego działalności publicznej w dwóch wartościach:sprawiedliwości i prawdzie. Nigdy nie zaprzeczał, że odczuwał strach, ale potrafił go przezwyciężyć. Pomagał ofiarom i zarazem dokumentował czyny oprawców. Dla mnie to doświadczenie fascynujące: jak, z jednej strony, bezstronny i beznamiętnie obiektywny potrafi być Bartoszewski-historyk oraz, z drugiej strony, jak poruszająco i emocjonalnie mówi Bartoszewski-świadek; dobitniej, mocniej niż jakikolwiek moralista.

Napisał kiedyś, że nie warto żyć za wszelką cenę. To może najważniejsze jego słowa, jakie znam: „Żyć za wszelką cenę to hańba”.

Za świadectwo jego życia chciałbym powiedzieć mu po prostu: „Bóg zapłać!”. ©

KARD. KARL LEHMANN był w latach 1987–2008 przewodniczącym Episkopatu Niemiec. To skrócona wersja tekstu, który ukazał się w „TP” nr 11/2007.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]