Reklama

Ładowanie...

Budda nad Wisłą

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Dlaczego warto zwrócić uwagę na tę niewielką książkę-esej? Wybitny teolog katolicki Romano Guardini pół wieku temu napisał, że Budda jest ostatnim geniuszem religijnym, z którym chrześcijaństwo będzie musiało się rozmówić. To tak potrzebne rozmówienie miało jednak często formę polemicznej konfrontacji, która wyryła znamię na historii spotkań między buddyzmem a chrześcijaństwem.
Z

Z jednej strony wielu laickich i antyklerykalnych intelektualistów europejskich wykorzystywało buddyzm do walki z - ich zdaniem - archaicznym i skostniałym chrześcijaństwem. Z drugiej teolodzy chrześcijańscy uważali ex officio naukę Buddy za szkodliwą, bo ateistyczną i podszytą nihilizmem oraz nieprzydatną społecznie, bo pesymistyczną, a przeto prowadzącą do ucieczki od rzeczywistości. Pół biedy, gdybyśmy mieli już czasy tych opinii za sobą. Pesymistyczne i kwietystyczne odczytywanie buddyzmu wciąż jednak należy do oficjalnego nurtu teologii katolickiej. Jak należy np. rozumieć wypowiedź kard. Ratzingera, który w rozmowie z francuskim dziennikarzem Michelem Coolem przyrównał praktykę medytacji i fascynację buddyzmem do uprawiania “duchowej masturbacji"? Ani to teologiczne, ani w dobrym guście: wyobraźmy sobie, że chrześcijan nazwie się kanibalami za to, że spożywają w...

3997

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]