Reklama

Brexit: bez szans na krok wstecz

04.07.2016
Czyta się kilka minut
JULIE SMITH, brytyjska politolożka, członkini Izby Lordów: Nie możemy opuścić Europy, geograficznie jesteśmy jej częścią.
Fot. Hannibal Hanschke / REUTERS / FORUM
M

MARCIN ŻYŁA: Wyobraźmy sobie, że jest rok 2018. Londyn, z obawy przed konsekwencjami gospodarczymi, nie rozpoczął jeszcze nawet formalnej procedury opuszczenia Unii. Bruksela również czeka, licząc, że do Brexitu nie dojdzie nigdy. Czy to prawdopodobny scenariusz?

JULIE SMITH: Nie sądzę. Myślę, że art. 50 traktatu lizbońskiego, określający zasady opuszczania Unii, zostanie przywołany przez nowy brytyjski rząd najpóźniej pod koniec bieżącego roku. Bez tego Zjednoczone Królestwo – co pokazują ostatnie wypowiedzi polityków europejskich – nie będzie mogło negocjować warunków wyjścia. Na rozpoczęciu procedury Brexitu zależy też Brukseli. Unia chciałaby zakończyć negocjacje do końca 2018 r., tak aby zaplanowane na czerwiec 2019 r. wybory do Parlamentu Europejskiego mogły się odbyć już bez udziału Brytyjczyków. Sądzę jednak, że to nie art. 50 powinien...

9088

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]