Reklama

Brama

Brama

21.03.2004
Czyta się kilka minut
Na drodze wiary stajemy przed wyzwaniem, jakim dla każdego wchodzącego do kościoła jest otwarta brama świątyni. Przejście przez nią jest symbolem przejścia z życia grzesznego do życia łaski. To nie znaczy, że na zawsze przestajemy grzeszyć, ale że jesteśmy grzesznikami, którzy potrafią przyjąć Boże przebaczenie.
K

Każdy człowiek niezliczoną ilość razy przechodzi przez jakieś drzwi, ale niekiedy to przejście jest chwilą oszałamiającego odkrycia. Myślę, że tak dzieje się z każdym, kto miał szczęście wejść do świątyni św. Klemensa w Rzymie i zobaczył na własne oczy coś, co dotąd znał ze słyszenia: że Krzyż Chrystusa to Drzewo Życia, które do dzisiaj stoi w biblijnym Raju. Symbol bramy odsyła nas również do wrażenia, jakie pozostawia w każdym człowieku osobiste spotkanie z drugim człowiekiem. Daje poczucie wejścia w obszar intymności i bezpieczeństwa.

Otwarte drzwi świątyni są symbolem dostępu do tajemnicy, do nowej rzeczywistości. W starożytności każde miasto otaczał mur. Brama była tym miejscem, które łączyło je ze światem. Spotykali się tu kupcy, odbywały się posiedzenia sądu, było to miejsce wymiany informacji i myśli; miejsce największej aktywności mieszkańców. Samo...

8315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]