Reklama

Ładowanie...

Brama

21.03.2004
Czyta się kilka minut
Na drodze wiary stajemy przed wyzwaniem, jakim dla każdego wchodzącego do kościoła jest otwarta brama świątyni. Przejście przez nią jest symbolem przejścia z życia grzesznego do życia łaski. To nie znaczy, że na zawsze przestajemy grzeszyć, ale że jesteśmy grzesznikami, którzy potrafią przyjąć Boże przebaczenie.
K

Każdy człowiek niezliczoną ilość razy przechodzi przez jakieś drzwi, ale niekiedy to przejście jest chwilą oszałamiającego odkrycia. Myślę, że tak dzieje się z każdym, kto miał szczęście wejść do świątyni św. Klemensa w Rzymie i zobaczył na własne oczy coś, co dotąd znał ze słyszenia: że Krzyż Chrystusa to Drzewo Życia, które do dzisiaj stoi w biblijnym Raju. Symbol bramy odsyła nas również do wrażenia, jakie pozostawia w każdym człowieku osobiste spotkanie z drugim człowiekiem. Daje poczucie wejścia w obszar intymności i bezpieczeństwa.

Otwarte drzwi świątyni są symbolem dostępu do tajemnicy, do nowej rzeczywistości. W starożytności każde miasto otaczał mur. Brama była tym miejscem, które łączyło je ze światem. Spotykali się tu kupcy, odbywały się posiedzenia sądu, było to miejsce wymiany informacji i myśli; miejsce największej aktywności mieszkańców. Samo...

8315

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]