Reklama

Ładowanie...

Bogdan de Barbaro: jak oni się nie wstydzą

Bogdan de Barbaro: jak oni się nie wstydzą

08.08.2019
Czyta się kilka minut
W Polsce wciąż przybywa aktów dyskryminacji, agresji i wezwań do dzielenia ludzi. O odpowiedzialności polityków i innych liderów debaty publicznej w nakręcaniu sprężyny nienawiści, o tym, czy kłamstwo zaczyna dziś popłacać i o ozdrowieńczej roli wstydu rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą prof. Bogdanem de Barbaro
Prof. Bogdan de Barbaro / fot. Andrzej Banas / Polska Press / East News
Prof. Bogdan de Barbaro / fot. Andrzej Banas / Polska Press / East News

Posłuchaj

 Siedem miesięcy temu zamordowano prezydenta Gdańska. Wydawało się, że to moment zwrotny: że na politykach, duchownych czy publicystach taka tragedia wymusi opamiętanie się. Że złych słów - tych dyskryminujących, tych przeciwko innym - będzie mniej. Ale dyskryminacji, agresji, wezwań do dzielenia ludzi - wciąż przybywa.

Dwa lata temu prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, powiedział "Tygodnikowi", że czuje się w Polsce jak pasażer pojazdu, który pędzi bez hamulców. Dziś odwiedzamy go w jego gabinecie w krakowskiej klinice. I pytamy, dlaczego ten pojazd wciąż nabiera prędkości.

"Odpowiedzialność - ta dramatyczna odpowiedzialność - polityka polega na tym, że on w gruncie rzeczy prowokuje, naciska czy potrąca we mnie strunę: albo strunę gniewu i wrogości, albo strunę miłosierdzia i miłości" - mówi prof. de Barbaro w najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego.


ZOBACZ TAKŻE:


Wykorzytano utwór: Kevin MacLeod, "Rising Tide" by Kevin MacLeod (incompetech.com, from filmmusic.io) na licencji CC BY

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter