Reklama

Bogdan de Barbaro: jak oni się nie wstydzą

Bogdan de Barbaro: jak oni się nie wstydzą

08.08.2019
Czyta się kilka minut
W Polsce wciąż przybywa aktów dyskryminacji, agresji i wezwań do dzielenia ludzi. O odpowiedzialności polityków i innych liderów debaty publicznej w nakręcaniu sprężyny nienawiści, o tym, czy kłamstwo zaczyna dziś popłacać i o ozdrowieńczej roli wstydu rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą prof. Bogdanem de Barbaro
Prof. Bogdan de Barbaro / fot. Andrzej Banas / Polska Press / East News
Prof. Bogdan de Barbaro / fot. Andrzej Banas / Polska Press / East News

Posłuchaj

 Siedem miesięcy temu zamordowano prezydenta Gdańska. Wydawało się, że to moment zwrotny: że na politykach, duchownych czy publicystach taka tragedia wymusi opamiętanie się. Że złych słów - tych dyskryminujących, tych przeciwko innym - będzie mniej. Ale dyskryminacji, agresji, wezwań do dzielenia ludzi - wciąż przybywa.

Dwa lata temu prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, powiedział "Tygodnikowi", że czuje się w Polsce jak pasażer pojazdu, który pędzi bez hamulców. Dziś odwiedzamy go w jego gabinecie w krakowskiej klinice. I pytamy, dlaczego ten pojazd wciąż nabiera prędkości.

"Odpowiedzialność - ta dramatyczna odpowiedzialność - polityka polega na tym, że on w gruncie rzeczy prowokuje, naciska czy potrąca we mnie strunę: albo strunę gniewu i wrogości, albo strunę miłosierdzia i miłości" - mówi prof. de Barbaro w najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego.


ZOBACZ TAKŻE:


Wykorzytano utwór: Kevin MacLeod, "Rising Tide" by Kevin MacLeod (incompetech.com, from filmmusic.io) na licencji CC BY

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawia Michał Kuźmiński. Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter