Reklama

Ładowanie...

Bogactwo światów

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Najlepsze dokumenty tegorocznego festiwalu to te, które dyskretnie zaznaczają obecność autora: przez jego fizyczną obecność na ekranie ("Kredens Jacoba Dammasa), finezyjną ironię pisanego komentarza ("Japtik-Hasse Edgara Bartieniewa) czy ostentacyjną ascezę formy ("Piktogram Lidy i Mišy Suchých).
"

"Kredens" - film, któremu odmówiono Lajkonika, a przyznano nagrodę Macieja Szumowskiego i studenckie wyróżnienie - to moim zdaniem najbardziej spełniony dokument 47. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Młodemu Duńczykowi polskiego pochodzenia udała się trudna sztuka: zrobił uczciwy film o własnym dojrzewaniu, rysując w tle przenikliwy portret rzeczywistości społecznej. Jacob przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu kredensu, o którym opowiadała mu mama. Jako Żydówka opuściła kraj w 1968 r., ale pamięć o kredensie pozostała. Bohater/reżyser puka do kolejnych drzwi wrocławskiej kamienicy i odkrywa polski ewenement: połączenie ksenofobii z gościnnością. Osiągnięcie polega na zrobieniu filmu o polskim antysemityzmie, który unika frazesów o polskim antysemityzmie. Dammas pozostaje otwarty nawet na tych bohaterów, którzy są na niego de facto zamknięci. "Przystojny z pana chłopak, w ogóle...

5139

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]