Reklama

Bóg, biologia i trudne sytuacje

Bóg, biologia i trudne sytuacje

13.07.2003
Czyta się kilka minut
Jakie wartości chroni zakaz stosowania antykoncepcji, tak stanowczo i wielokrotnie głoszony przez Urząd Nauczycielski Kościoła? Publikowane w „TP" nr 22/2003 artykuły Artura Sporniaka („Seks, miłość i antykoncepcja”) oraz o. Karola Meissnera OSB („Niewłaściwe pytanie") rozpoczęły dyskusję, poszukującą odpowiedzi na to pytanie. Jednym z polemistów Sporniaka był Krzysztof Jankowiak; dziś publikujemy odpowiedź inicjatora debaty. Wszystkie teksty oraz listy na ten temat są dostępne na naszej stronie internetowej: www.tygodnik.com.pl.
B

Być może jestem w błędzie, ale pytania, które stawiam, są prawdziwe”.

Yves Congar

Najprościej różnicę w podejściu Krzysztofa Jankowiaka i moim do problemu antykoncepcji można określić tak: patrzymy z różnych miejsc i w odwrotnych kierunkach. Autor tekstu „Takie jest życie” („TP” nr 25/03) spogląda na trudności małżeńskie z punktu widzenia doktryny Kościoła. Ja patrzę na doktrynę przez pryzmat życia małżeńskiego. Obie postawy mają pokusy, z którymi muszą się zmagać. Pokusą apologety jest naginanie rzeczywistości pod doktrynę. Pokusa krytyka jest odwrotna - naginanie doktryny pod rzeczywistość. Obie postawy mają swoje miejsce w Kościele: bez zaangażowania apologety trudno wyobrazić sobie ewangelizacyjną misję Kościoła. Bez ryzyka, które podejmuje krytyk, coraz lepsze zrozumienie doktryny i jej rozwój byłyby utrudnione.

Kłopotliwa dwuznaczność...

18751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]