Reklama

Björk: "Medúlla"

Björk: "Medúlla"

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Znów dziwny tytuł. Medulla oznacza szpik kostny, rdzeń. Bardziej metaforycznie - esencję. Esencją nowej płyty Björk, artystki szczęśliwie nieczułej na komercyjny blichtr, jest jedna z największych tajemnic ludzkiego ciała: GŁOS. Chciałam, by ta płyta była jak mięśnie, wnętrzności. Jak krążąca w nas od pięciu tysięcy lat krew, pradawny instynkt, żarliwy i ciemny - mówi Björk. Co się stanie, gdy odrzucimy kulturę, religię, narodowość? Jaka wtedy będzie nasza muzyka?.
N

Na “Medúlli" instrumenty są właściwie nieobecne, nieliczne syntezatorowe i fortepianowe wtręty niczego tu nie zmieniają. To concept-album, 45-minutowa wariacja na temat głosu - jego wyczerpująca eksploracja i namiętna apoteoza, choć w nowatorskiej, niełatwej formie. Pozostając przy anatomicznej terminologii - obserwujemy rodzaj muzycznej scyntygrafii, w której ciało zamiast kontaktu z izotopem poddawane jest działaniu śpiewu.

Efekt nie byłby tak mocny, gdyby nie wybrani przez Björk uczestnicy “ekspedycji do prapoczątków": Chór islandzki i londyński, Tagaq - eskimoska śpiewaczka gardłowa, dysponujący sześcioma oktawami jazzman Robert Wyatt, naśladujący instrumenty perkusyjne beatboxerzy - Rahzel i Shlomo, wszędobylski Mike Patton (dawniej Faith No More) i Dokaka, dźwiękonaśladowca z Japonii. Każdy dodaje swoją barwę. Zestawione obok siebie w wielościeżkowych...

2685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]