Reklama

Ładowanie...

Björk: "Medúlla"

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Znów dziwny tytuł. Medulla oznacza szpik kostny, rdzeń. Bardziej metaforycznie - esencję. Esencją nowej płyty Björk, artystki szczęśliwie nieczułej na komercyjny blichtr, jest jedna z największych tajemnic ludzkiego ciała: GŁOS. Chciałam, by ta płyta była jak mięśnie, wnętrzności. Jak krążąca w nas od pięciu tysięcy lat krew, pradawny instynkt, żarliwy i ciemny - mówi Björk. Co się stanie, gdy odrzucimy kulturę, religię, narodowość? Jaka wtedy będzie nasza muzyka?.
N

Na “Medúlli" instrumenty są właściwie nieobecne, nieliczne syntezatorowe i fortepianowe wtręty niczego tu nie zmieniają. To concept-album, 45-minutowa wariacja na temat głosu - jego wyczerpująca eksploracja i namiętna apoteoza, choć w nowatorskiej, niełatwej formie. Pozostając przy anatomicznej terminologii - obserwujemy rodzaj muzycznej scyntygrafii, w której ciało zamiast kontaktu z izotopem poddawane jest działaniu śpiewu.

Efekt nie byłby tak mocny, gdyby nie wybrani przez Björk uczestnicy “ekspedycji do prapoczątków": Chór islandzki i londyński, Tagaq - eskimoska śpiewaczka gardłowa, dysponujący sześcioma oktawami jazzman Robert Wyatt, naśladujący instrumenty perkusyjne beatboxerzy - Rahzel i Shlomo, wszędobylski Mike Patton (dawniej Faith No More) i Dokaka, dźwiękonaśladowca z Japonii. Każdy dodaje swoją barwę. Zestawione obok siebie w wielościeżkowych...

2685

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]