Reklama

Biedny jak biskup

Biedny jak biskup

11.06.2013
Czyta się kilka minut
We Francji nikt nie zazdrości księżom warunków życia. Nie ma czego – zwykli proboszczowie i biskupi zarabiają poniżej krajowej płacy minimalnej.
Montmartre, Paryż 2012 r. Fot. AFP / EAST NEW
F

Francuscy księża żyją w niedostatku, który nie przestaje zadziwiać Europy” – mówił nieżyjący już kard. Jean-Marie Lustiger. Ale ubóstwa się nie wstydzą. Mało tego: bywa, że się nim szczycą, daje im bowiem niezależność od państwa i szacunek ludzi.
Takie myślenie nie jest zbyt częste w Polsce. Ostatnio abp Józef Michalik oskarżył nawet część mediów, że „próbują walczyć z rzekomo bogatym Kościołem przy pomocy Papieża (Franciszka)”. Tłumaczył przy tym, że nie należy utożsamiać postulatu ubóstwa Kościoła z – jak to ujął – „nędzą, abnegacją ani dziadostwem” kleru. Jednak między zamożnością a nędzą jest spora przestrzeń: można żyć skromnie, ale nie w nędzy.
W SERCU EUROPY, NA KOŃCU ŚWIATA
Saint-Denis pod Paryżem, plebania kościoła św. Genowefy. 70-letni wikary, Jean-Marc Danty-Lafrance, z rozbawieniem opowiada, jak kiedyś spotkał młodą Polkę: – Zauważyła,...

9140

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]