Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Biedny jak biskup

Biedny jak biskup

11.06.2013
Czyta się kilka minut
We Francji nikt nie zazdrości księżom warunków życia. Nie ma czego – zwykli proboszczowie i biskupi zarabiają poniżej krajowej płacy minimalnej.
Montmartre, Paryż 2012 r. Fot. AFP / EAST NEW
F

Francuscy księża żyją w niedostatku, który nie przestaje zadziwiać Europy” – mówił nieżyjący już kard. Jean-Marie Lustiger. Ale ubóstwa się nie wstydzą. Mało tego: bywa, że się nim szczycą, daje im bowiem niezależność od państwa i szacunek ludzi.
Takie myślenie nie jest zbyt częste w Polsce. Ostatnio abp Józef Michalik oskarżył nawet część mediów, że „próbują walczyć z rzekomo bogatym Kościołem przy pomocy Papieża (Franciszka)”. Tłumaczył przy tym, że nie należy utożsamiać postulatu ubóstwa Kościoła z – jak to ujął – „nędzą, abnegacją ani dziadostwem” kleru. Jednak między zamożnością a nędzą jest spora przestrzeń: można żyć skromnie, ale nie w nędzy.
W SERCU EUROPY, NA KOŃCU ŚWIATA
Saint-Denis pod Paryżem, plebania kościoła św. Genowefy. 70-letni wikary, Jean-Marc Danty-Lafrance, z rozbawieniem opowiada, jak kiedyś spotkał młodą Polkę: – Zauważyła,...

9140

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]