Reklama

Bezrobocie zniknie, problemy nie

Bezrobocie zniknie, problemy nie

21.04.2014
Czyta się kilka minut
W kraju, w którym za jeden z głównych problemów uważa się brak pracy, ta – podana przez „Dziennik Gazetę Prawną” – prognoza może zabrzmieć sensacyjnie.
Z

Za sześć lat w Polsce może niemal zniknąć bezrobocie, spadając do pułapu tzw. bezrobocia naturalnego (zatrudnienia nie podejmują tylko ci, którzy nie mogą albo nie chcą). Powodem zmiany mają być zwiększające się zatrudnienie oraz starzejące się społeczeństwo.
Na pozór optymistyczna prognoza daleka jest od jednoznaczności. Nie tylko dlatego, że wywołujące ją czynniki (głównie demograficzne) trudno uznać za pocieszające. Mniej rąk do pracy może oznaczać niedobory w niektórych sektorach rynku. Choćby – znowu demografia! – w usługach opiekuńczych, które dziś pozostają na barkach rodzin osób niesamodzielnych. Kto się zaopiekuje rosnącą armią niepełnosprawnych? Kto podejmie zatrudnienie w sektorach, w których pojawią się braki? Pierwsza narzucająca się odpowiedź to imigranci. Polska, która pozostaje – przynajmniej na tle Zachodu – imigracyjną „zieloną wyspą”, nie będzie nią wiecznie...

1190

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]