Reklama

Bezpańskie państwo

Bezpańskie państwo

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Irak ma kłopot ze stworzeniem narodu-państwa. Nie ma tam siły politycznej, która chciałaby stworzyć irackie państwo narodowe. Kurdowie w ogóle nie są tym zainteresowani, a jeżeli, to tylko jako tworem przejściowym, zanim sami nie uzyskają niepodległości. Sunnitów jest mało, w dodatku są podzieleni. Szyici myślą o swoim Iraku. Kto ma więc tworzyć irackie państwo?.
J

JAROSŁAW MAKOWSKI: - Po dwóch miesiącach spokoju Nadżaf, święte miasto szyitów, znów stał się miejscem krwawej rewolty Muktady as-Sadra. Jakie są źródła tego nowego-starego konfliktu?

ANDRZEJ KAPISZEWSKI: - W Iraku trwa walka o władzę, a konkretnie o zwycięstwo w przewidzianych na 2005 rok wyborach. Najwięcej do wygrania mają oczywiście szyici - najbardziej liczna i najsilniejsza siła polityczna. Ale w obrębie szyizmu istnieją rozmaite organizacje, ruchy i odłamy, które rywalizują o wpływy i władzę. Jedni, jak premier Ijad Allawi i jego otoczenie, uważają, że swoje cele polityczne mogą osiągnąć przez normalizację sytuacji. Inni, z młodym szyickim duchownym Muktadą as-Sadrem na czele, wyznają zasadę, że “im gorzej, tym lepiej". Za wszelkie nieszczęścia i destabilizację w Iraku obwiniają Amerykanów i innych “niewiernych", a także tych...

9397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]