Bezpańskie państwo
Bezpańskie państwo
JAROSŁAW MAKOWSKI: - Po dwóch miesiącach spokoju Nadżaf, święte miasto szyitów, znów stał się miejscem krwawej rewolty Muktady as-Sadra. Jakie są źródła tego nowego-starego konfliktu?
ANDRZEJ KAPISZEWSKI: - W Iraku trwa walka o władzę, a konkretnie o zwycięstwo w przewidzianych na 2005 rok wyborach. Najwięcej do wygrania mają oczywiście szyici - najbardziej liczna i najsilniejsza siła polityczna. Ale w obrębie szyizmu istnieją rozmaite organizacje, ruchy i odłamy, które rywalizują o wpływy i władzę. Jedni, jak premier Ijad Allawi i jego otoczenie, uważają, że swoje cele polityczne mogą osiągnąć przez normalizację sytuacji. Inni, z młodym szyickim duchownym Muktadą as-Sadrem na czele, wyznają zasadę, że “im gorzej, tym lepiej". Za wszelkie nieszczęścia i destabilizację w Iraku obwiniają Amerykanów i innych “niewiernych", a także tych...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]